Hakkında

Tarım A.Ş. 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan, tarım ve kırsal kalkınma alanında faaliyet gösteren bir Anonim Şirkettir. Temel amacı kırsal kalkınmanın geliştirilmesi amacıyla projeler geliştirmek, Bursa üreticisini eğitim ve örnek uygulamalar ile en doğru şekilde yönlendirmek, Bursa ve ülke tarım ve hayvancılığına katkı sağlamaktır.

Tarım A.Ş. faaliyetlerine Mustafakemalpaşa Ovaazatlı da bulunan 1558 m2 kapalı alana sahip kurutma tesisinde başta kırmızı biber olmak üzere bir çok sebze ve meyvenin modern makinelerle hijyenik olarak kurutulması ve toz haline getirilmesiyle başlamıştır. Tesiste kurutulan meyve ve sebzelerin Türkiye ve Dünya pazarlarına dağıtımı yapılarak bölgede üretim yapan çiftçilerin ürünlerine katma değer oluşturulmaktadır.

Tarım A.Ş. ayrıca, bugünkü durumuyla Ülkemizin en işlevsel, donanımlı ve örnek teşkil edebilecek boyutlara sahip 108,670 m2 açık, 41,610 m2 kapalı olmak üzere 150,280 m2 alanda yer alan Bursa Hikmet Şahin Meyve Sebze Toptancı Halinin işletmeciliğini de yapmaktadır. ArkiPARC 2008 Mimari Ödülü ve Barselona 2009 En İyi Proje ödülüne sahip olan halimizde toplam çalışan sayısı 900 kişidir ve 132 dükkan kapasitesi ile hizmet vermektedir. Ayrıca aynı kapsamda İnegöl Meyve Sebze Kent Hali de işletmektedir.

Bursa Su Ürünleri Hali’de yine işletmeciliğini yaptığımız tesisler arasındadır. Su Ürünleri Hali 24 Dükkan kapasiteli olup; 18 Balıkçı firması, 2 sosyal işletme (Büfe-Lokanta-Çay) 70 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Tarım A.Ş. olarak şehrimizin ve ülkemizin hayvancılığının kalkındırılması adına Küçükbaş ve Büyükbaş Damızlık Hayvan İthalatı projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda şehrimizde bulunan bir büyükbaş birde küçükbaş çiftliğimize getirdiğimiz hayvanlarımızın karantina ve millileştirilmesi sürecini tamamlayarak uygun fiyat ve ödeme koşulları ile vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Ayrıca ırk ıslahı faaliyetleri yürütüyoruz.

Şehrimizde yetiştirilen Ahududu, İncir, Armut, Elma, Ayva, Biber gibi ürünleri üreticimizden mümkün olan en yüksek fiyat ile alarak piyasa fiyatlarının dengelenmesine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca bu ürünleri hijyen ve gıda güvenliği hususunda en yüksek hassasiyetle işleyip yurt içi ve yurt dışı pazarlarına sunuyoruz. Böylece şehrimizin ve ülkemizin iç ve dış ticaret hacmine de katkıda bulunuyoruz.