Hal Müdürümüz Köy Tv de Tarım Aş ve Kent Hali hakkında değerlendirmelerde bulundu.

387

Bursa Hikmet şahin kent hali müdürü Sabahattin Mustafa Yahyaoğlu Köy Tv de yayınlanan Köylü Soruyor adlı programda Tarım Aş ve Kent hali hakkında bilgiler verdi. Programa Kent halinin geçmişi ve Kent halinin Şuan ki mevcut yerine geliş süreci hakkında bilgiler vererek başlayan Sebahattin Bey Şunları söyledi.

Halcilik 1.Murat döneminde 1670’lerde başlayıp günümüze ulaşmıştır ilk olarak şuan ki tuz pazarının bulunduğu yerde başlayan halcilik daha sonra Bursa’nın artmakta olan ihtiyaçlarına cevap veremeyince dönem dönem yer değiştirme gereği duyulmuştur.  Bursa hali 2008 yılında Görükle’ye taşınmış ve şuan burada hizmet vermeye devam etmektedir.

Sebahattin Bey Bursa Kent Halinin Görükle ye taşınmasının, daha sonra halin Bursa Büyükşehir Belediyesi iştirakı olan Tarım Aş’a devredilmesinin faydalarını görmeye başladıklarını Hikmet Şahin Kent halinin zarar eden bir halden kar elde eden bir hal pozisyonuna geçtiklerini söyledi. 2015 yılında da 10 milyon TL ciro ve burada 3 milyon TL de kar elde edildiğini söyleyerek sözlerine devam etmiştir.

Sebahattin Bey Halin Tarım Aş a devredilmesiyle Bürokrasiden kurtulup hızlı karar mekanizmasının oluştuğunu belirtti. Kent halinde yenilenmeye gidildiğini ve Karpuz sezonu yoğunluğundan dolayı yeni alanlar açma ihtiyacı duyduklarını, şuan Bakanlığında emirleri doğrultusunda yeni kasa hali inşaatına başlanıldığının bilgisini verdi.

Köylü soruyor programı sunucusu Emrah Buranın Bursa haline ürün göndermek isteyen bir üreticinin neler yapması gerekiyor sorusuna ise Sebahattin Bey üreticinin mutlaka komisyoncuyu tercih etmesini, komisyoncuya gönderdiği üründe sıkıntı yaşamayacağını, parasının garanti olduğunu ve gönderdikten sonra muhakkak faturasını alması gerektiğini belirtti. Komisyoncu ile üretici arasında çıkan anlaşmazlığı hal hakem heyeti ile çözebildiklerini fakat bunun için üretici getirdiği ürünün künyesini aldırması ve komisyoncudan faturasını alması gerektiğini söyledi.

Bursa Kent haline Künyesiz ürünün giremediğinden ve hiçbir şekilde çıkamadığından da bahsetti. Künyesiz ürününün taşınması esnasında yolda zabıtalar tarafından kontrol edilip ceza yazılabileceğinin de bilgisini verdi.

Sebahattin Bey şuan Bursa Kent halini yönetmekte olan Tarım Aş ında asıl kurulma amacının üreticiyi desteklemek, üreticinin refah düzeyini yükseltmek ve ürünlerini yurtdışına ihraç etmek olduğundan, şuanda ise ihracatlara başlanıldığını ve son zamanlarda da bu ihracatların hız kazandığından da bahsetti.

Sebahattin Bey Kent hali dışında gerçekleştirilen kaçak satışları önlemeye büyük çaba sarf ettiklerini ve yüzde doksan oranında başarı göstereceklerini söyleyerek konuşmalarını sonlandırdı.