Dünya pazarlarına özel üretim

159

DÜNYA PAZARLARINA ÖZEL ÜRETİM
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KIRSAL KALKINMA PROJELERİ KAPSAMINDA DÜNYA PAZARLARININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ÜRETİM YAPILMASI AMACIYLA YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLERE HİBRİT BİBER FİDESİ DAĞITTI.
– SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİYLE ÇİFTÇİLERE ALIM GARANTİSİ VERİLİRKEN, ÜRETİLEN BİBERLER TARIM A.Ş. TARAFINDAN İHRAÇ EDİLECEK.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, VERİMLİ YENİŞEHİR OVASINDA DAHA KALİTELİ ÜRETİLECEK ÜRÜNLERİN ARTIK DOĞRUDAN DÜNYA PAZARLARINA SATILACAĞINI BÖYLELİKLE ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜN DAHA DA GÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında dünya pazarlarının talepleri doğrultusunda üretim yapılması amacıyla Yenişehirli çiftçilere hibrit biber fidesi dağıttı. Sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere alım garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, verimli Yenişehir ovasında daha kaliteli üretilecek ürünlerin artık doğrudan dünya pazarlarına satılacağını böylelikle çiftçinin yüzünün daha da güleceğini söyledi.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere fide, fidan, yem bitkisi tohumu, hayvan barınakları ve koyun desteklerinin yanı sıra ürün toplama merkezleri, süt tesisi, biber kurutma tesisi gibi yatırımlara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ürünlerin pazarlanması noktasında da önemli bir aktör haline gelmeye başladı. Dünya pazarlarında yer bulabilecek kalitede olmasına rağmen, iç piyasada fiyatı oldukça düşen ürünlerin hak ettiği değeri bulması amacıyla Tarım A.Ş. aracılığıyla ihracata yönelen Büyükşehir Belediyesi, dünya pazarlarını tarayarak ne tür ürünler istendiğini tespit etti. Bu tespitler doğrultusunda dünya pazarlarına yönelik üretimin startı da Yenişehir ilçesinde verildi. Geçtiğimiz yıl Tarım A.Ş. tarafından Hollanda’ya ihraç edilen 8 çeşitten 15 ton biberin yetiştirildiği Yenişehir’de biber üreticilerine dünya pazarlarının talep ettiği biber fideleri dağıtıldı.

Üreticinin yüzü gülsün
Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edin biber fidelerinin dağıtımı nedeniyle Yenişehir Belediyesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’in de hazır bulunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yenişehir’in gerçek anlamda kent merkezi olması için normal belediyecilik çalışmalarımız devam ederken, kırsal kalkınma konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Gelirken Süt Ürünleri tesisine uğradım. Tesislerin önüne de güzel bir tesis yapılmış. Kahvaltı yapılabilen, çocukların eğleneceği parkı olan ve yaklaşık 2 milyon TL harcadığımız tesisler bayramdan sonra harekete geçecek. Bunun yanında verimli Yenişehir ovasında üretimin her alanda gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Sulama göletlerinin yapılmasından, daha kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için sürekli çalışıyoruz. Ekiplerimiz dünya pazarlarını geziyorlar. Hangi kalitede ürün isteniyor, hangi çeşit ürünler isteniyor bunları tespit ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda dünya pazarlarının talebi olan Hibrit Moster F1 Demre cinsi biberlerin yetiştirilmesi için üreticilerimize fide dağıtıyoruz. Bu biberler Tarım şirketimiz tarafından ihraç edilecek. Artık kaliteli üretip, dünyaya satacağız. Bizim tek hedefimi var; üreticinin yüzünün gülmesi” diye konuştu.

Alım garantili üretim
Başkan Altepe’nin konuşmasının ardından 11 üreticiye 114 bin adet hibrit fide dağıtıldı. Projede yer alan yetiştiricilere sözleşmeli üretim modeliyle satın alma garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Dağıtılan fidelerin maliyetinin 3’te 2’sini Tarım A.Ş., kalan kısmını da çiftçiler karşılarken, çiftçiler ödemeyi hasat döneminde yapacak.24032_MST_6110_201706021212 24032_MST_6150_201706021212 24032_MST_6161_201706021212 24032_MST_6172_201706021212