Çiftçinin Kazancı Yerli Üretimde.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ AĞIRLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARIMDA YÜKSEK KAZANCI ANCAK SİYAH İNCİR, ŞEFTALİ, DEVECİ ARMUDU VE SOFRALIK ZEYTİN GİBİ YERLİ ÜRÜNLER YETİŞTİREN, GLOBAL PAZARLARIN ‘YABAN MERSİNİ GİBİ’ ÖZEL İSTEKLERİNE CEVAP VEREN ÇİFTÇİNİN SAĞLAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

826

Sektör temsilcilerini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarımda yüksek kazancı ancak siyah incir, şeftali, deveci armudu ve sofralık zeytin gibi yerli ürünler yetiştiren, global pazarların ‘yaban mersini gibi’ özel isteklerine cevap veren çiftçinin sağlayabileceğini söyledi.

Başkan Altepe, Bursa’da faaliyet gösteren tarım sektörü temsilcileriyle görüştü. Buluşma, Ankara Yolu’ndaki belediye binasında gerçekleşti. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Prof.Dr. Senih Yazgan, Bursa Ziraat Odaları İl Koordinatörü Nafiz Kaya, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Uğur Bilgili, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey ve İncir Üreticileri Birliği Başkanı Osman Özkan, piyasayla ilgili düşüncelerini Başkan Altepe’ye aktardı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, birçok alanda olduğu gibi tarım konusunda da iddialı olduklarını söyledi. Bursa’nın toprak yapısı itibariyle dikkat çektiğini ve şehrin bir üretim kültürü bulunduğunu vurgulayan Başkan Altepe, kırsal alanda en güzel ürünlerin yetiştirilmesi için geçerli hiçbir neden gösterilemeyeceğini ifade etti. Türkiye’deki ilk Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nı Bursa’nın kurduğunu, ardından Tarım AŞ’nin hizmete alındığını hatırlatan Başkan Altepe, verime dayalı üretim ve yüksek kazanç için mücadele ettiklerini vurguladı. Tarım konusunda birlik kuracak, lobi oluşturacak ve kaliteli ürünler yetiştirecek kuruluşlara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildiren Başkan Altepe, “Yeter ki gerçekçi ve doğru işler yapalım. Büyükşehir Belediyesi olarak ne gerekiyorsa vermeye hazırız” dedi.

Başkan Altepe, konuşmasında, Bursa’nın tarımdaki en büyük şansının yerli ürünler olduğunu vurguladı. Siyah incir, şeftali, deveci armudu ve sofralık zeytinin bölgeye has olduğunu söyleyen Başkan Altepe, bu ürünlerde verim ile kaliteyi yakalayan çiftçinin fiyat ve pazar sıkıntısının ortadan kalkacağını dile getirdi. Bu nedenle üreticinin ilk olarak Bursa’nın malı olan ürünlere yönelmesi ve ardından dünya pazarlarının ‘yaban mersini’ gibi özel isteklerine cevap vermesi gerektiğini kaydeden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Büyükşehir uhdesinde kurduğumuz daire başkanlığı ve Tarım AŞ kanalıyla üreticilerimizin bu alanlarda yoğunlaşmalarını tavsiye ediyoruz. Bursa diğer alanlarda olduğu gibi tarımda da farklı olsun. İnsanlar gelip görsünler. Yeter ki birlik oluşturulsun ve doğru ürünler üretilsin” diye konuştu.

Kaynak : 
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ